Potřeba

Verze z 7. 10. 2018, 14:41, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Co dělat?)

Potřeba (anglicky "to need") je více, než chtíč (anglicky "to want"). Potřeba nastává tehdy, kdy se potřebný není ochoten smířit s tím, že by nedostal to, co potřebuje. Pokud by k takové situaci došlo, pak by potřebný byl emocionálně velmi zasažen. Muž, který je potřebný či dokonce zoufalý, je často označován anglickým termínem "needy".

Proč se potřeba v pickupu řeší?

Protože pokud jsi potřebný ("needy"), jsi velmi neatraktivní, někdy dokonce až odpudivý. Proč tomu tak je? Protože je to tvá slabost - v jejích očích jsi slabý, ubohý, zoufalý, neboť máš očividný nedostatek toho, co potřebuješ. Potřebnost u ostatních vyvolává podvědomě odpor a ty ztrácíš respekt.

Další problém je, že se žena cítí pod velkým tlakem tvé potřeby. Když ženu potřebuješ, nedáváš jí možnost úniku, nedáváš jí možnost svobodné volby. Dusíš ji, nutíš ji a naléháš. Tvá potřeba je pro tebe silnější, než tvůj respekt k ní.

Potřebnost je velmi problematický koncept, neboť je velmi blízká ke chtíči, zároveň působí přesně obráceně. Pokud něco chceš a jdeš si za tím, jsi asertivní, pak získáváš velmi pozitivní emoce a respekt u ostatních. Pokud to ale potřebuješ a tvé ego nedokáže překonat, když to nedostaneš, pak se karta obrátí a tvé chování se stane odpudivé. Odlišit tyto dvě situace od sebe vyžaduje vysokou schopnost sebereflexe a uvědomění si toho, jak bych vnímal, kdybych nezískal předmět svého zájmu.

Jak potřebnost vzniká?

Za vznikem potřeby je obvykle nedostatek toho, co právě potřebuješ. Pokud je ten nedostatek dlouhodobý, může chtít přerůst v potřebnost. Pokud máš nedostatek žen, pravděpodobně máš potřebu získat ženu. Pokud se ti nedaří získat od žádné ženy telefonní číslo, pak pravděpodobně budeš prahnout a bojovat o telefonní číslo. Pokud telefonní číslo máš, a žena ti přestane odepisovat, může pro tebe být její odpověď tak důležitá, že ji potřebuješ - protože bylo pro tebe velmi obtížné číslo získat. Její ukončení komunikace způsobí, že jsi opět na začátku a tedy to bylo vše zbytečné, a takové uvědomění může být velmi bolestivé.

Pokud máš nedostatek sexu, budeš se pravděpodobně zuřivě snažit o sex. Čím více se však snažíš, tím méně je ti vyhověno, neboť ženy tvou potřebnost cítí.

Dalším druhem potřebnosti je oneitis, kdy muž potřebuje jednu konkrétní ženu - a žádnou jinou.

Hlavní příčinou potřebnosti je strach z toho, že tato příležitost je jedinečná a pokud ji promarníš, tak jiná nebude. Snažíš se tedy této příležitosti držet za každou cenu. Danou příležitost hodnotíš velmi vysoko a často dokonce výše, než sám sebe.

Jak se potřebnost projevuje?

Pokud ženu potřebuješ, má to řadu projevů a důsledků:

  • Nejsi ochoten přijmout odmítnutí ženou, neustále se snažíš ji kontaktovat, i když ona očividně nejeví zájem, v naději, že se to změní
  • Cítíš úzkost, když žena přestane komunikovat, neustále hlídáš mobil a čekáš na odpověď
  • Příliš se ženě přizpůsobuješ nebo jí podlézáš
  • Příliš často ženu kontaktuješ, abys ověřil, že k tobě cítí stále totéž

V každém případě ženy dokážou potřebnost velmi dobře rozeznat na podvědomé úrovni (intuicí). Pokud se to stane, velmi pravděpodobně ti bude odepřeno právě to, co potřebuješ a to u tebe povede k ještě negativním pocitům.

Co dělat?

V každém případě je dobré si uvědomit, že jsi potřebný. Obvykle to poznáš tak, že ti daná příležitost připadá unikátní a speciální. Pokud máš radost, že danou příležitost máš, ale zároveň strach, že bys o ni mohl přijít, pravděpodobně jsi "needy".

Pickup komunita postupně vyvinula mechanismy, pomocí kterých lze potřebnost maskovat - tedy předstírat, že nejsi needy (i když jsi).

  • Předstírání nezájmu
    • push-pull - střídání zájmu a nezájmu [1]
    • Žádost o schůzku stylem, že ty někam jdeš a ona se k tobě může přidat (ale nemusí)
  • Předstírání zaměstnanosti, například
    • odepisování se zpožděním [1]
    • odložení prvního kontaktu na jiný den, nebo několik dní od získání kontaktu
  • apod.

Tyto techniky jsou však nepřirozené, manipulativní a řeší pouze následek, nikoli příčinu. Nejefektivnější je potřebnosti zcela předejít:

  • Vůbec se nesnažit ženu nijak ovlivnit. Celá interakce by měla vypadat tak, že ty sice dáš ženě najevo zájem, ale zároveň jí dáš prostor i odejít. Rozhodnutí, zda s tebou bude nebo nebude, necháš zcela na ni, a ať už se rozhodne jakkoli, jsi připraven to respektovat. Dokonce jí můžeš odchod usnadnit, pokud máš pocit, že se zdráhá např. ze slušnosti projevit svůj nezájem. Příklad:
    • Pokud jste na schůzce, kde se žena očividně nebaví a tobě se nedaří (nebo nechceš) její náladu zlepšit, můžeš se zeptat, zda už chce jít domů.
  • Budování hojnosti. Pokud máš hojnost, daná příležitost pro tebe opravdu není jediná a opravdu nebojíš se ji ztratit. Proto pak nic neřešíš a toto téma pro tebe není důležité.
  • Převrátit poptávku na nabídku. Na celou interakci a chtíč začít pohlížet ne jako na poptávku, ale jako svou nabídku. Příklad: Pokud nutně potřebuješ sex, podívej se na to jako na svou silnou stránku. Jsi nadržený kanec, dokážeš holku pořádně ošukat. A to je to, co ženě nabízíš. Pokud nechce, je to její problém, ty jsi ten, kdo něco má, ty jsi ten, kdo dává. Samozřejmě to není nějaká technika, která by zaručovala výsledek, ale může přispět ke zvýšení sebedůvěry.

Kontroverze

Na jedné straně koncept potřebnosti říká, že odmítnutí je nejlepší akceptovat, na druhé straně koncept perzistence naopak říká, že odmítnutí se nemusí brát vážně. Jedna rovina je fakt, že odmítnutí může být neurčité ve smyslu "asi ne" a jindy je to rozhodné "NE", a to je třeba rozlišovat pomocí empatie (i když odlišit to je často velmi obtížné), ale další rovina je důkladná sebereflexe a rozeznání vlastního pocitu ze situace. Pokud dokážeš být perzistentní a přitom si sám nepřipadáš, jako že dolízáš (snižuješ svou hodnotu), pak je perzistence v pořádku. Pokud však máš pocit, že ženu potřebuješ, neobejdeš se bez ní, a její odmítání tě ničí, tak je lepší se jí vzdát dříve, než situace začne poškozovat tvou sebedůvěru a než si vypěstuješ posedlost danou ženou (oneitis).

Odkazy

  1. 1,0 1,1 Tomáš Baránek - Jak sbalit ženu 2.0