Racionalizace

Verze z 24. 2. 2019, 14:56, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Lidé by rádi věřili tomu, že nejdříve myslí, a až pak konají. Opak je často pravdou – nejdříve konají a až pak myslí. Emoce jsou často silnější než rozum – přijde nějaký popud, uděláš něco, na co máš zrovna chuť, a teprve pak si najdeš nějaký důvod, proč jsi to udělal. Toto "vynalézání" důvodů, proč děláme něco iracionálního, se nazývá racionalizace (ospravedlnění, zdůvodnění). Důvod je tak obvykle falešný, protože si nechceme přiznat, jak moc jsme ovládání emocemi (ano, i my muži). Považujeme se za racionální bytosti a nechceme ten dojem o sobě ztratit, takže mozek zapojí všechnu kreativitu, kterou má, aby racionalizace fungovala. Pokud jsi velmi inteligentní, stejně ti to nepomůže, protože tím lépe ti racionalizace půjde. Stejně tak budeš kreativní ve vymýšlení různých záminek a výmluv.

Zní to skepticky? Tak ještě přidáme. Racionalizace se hodně využívá v marketingu. Např. reklamy na auta či mobily neobsahují hromadu přesvědčujících technických parametrů, ale spíše emoce, protože markeťáci dobře ví, že emoce ovlivňují člověka mnohem více, než jeho logika. Reklama se tě snaží přesvědčit, že dané zařízení či vozidlo je "děsně cool", takže ho musíš mít dřív, než tvůj soused. A teprve až si koupíš ten nový super cool mobil za 25 tisíc, tak budeš vymýšlet důvody, abys uměl vysvětlit ostatním, proč jsi proboha vyhodil 25 tisíc Kč za mobil, který má prakticky stejné funkce, jako mobil za 5000. A všechny ty důvody budou vykonstruované a pravda je, že sis ten mobil koupil proto, že jsi prostě chtěl.

Racionalizace v pickupu

V pickupu racionalizace funguje výborně. Dobrý pickuper "útočí" mnohem více na ženské emoce, než na ženskou logiku. A vyplatí se to. Například:

  • Zveš holku k sobě domů, ona chvilku přemýšlí, a pak řekne: – "Ok, ale jen na chvilku, ale nic nebude!" (Samozřejmě doufá, že něco bude, ale nechce to přiznat, a to dokonce ani sama před sebou).
  • Kamarádky se spolu baví: – "Jak jsi s ním mohla hned vlítnout do postele?" – "Já nevím, prostě se to stalo, nečekala jsem to." (A tím vyloučí možnost, že to ona sama chtěla, protože byla nadržená).

Co dělat?

  • Dávej pozor, abys racionalizací netrpěl ty sám. Například mnoho nováčků-pickuperů si říká, že se zatím nepustí do terénu, dokud si nenastuduje dostatek teorie. Je to samozřejmě jen výmluva. Rádi se vymlouváme na cokoli, když se nám vlastně nechce. Přestaň se vymlouvat a udělej přesně to, co je potřeba udělat, aby ses posunul v životě dál.