Spirála

Verze z 16. 2. 2019, 20:00, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Když se intenzivně čímkoli zabýváš, mají tvá úspěšnost a tvé výsledky velmi vysoký vliv na tvou motivaci a tvá motivace má opět vliv na tvé výsledky. Tvá předchozí úspěchy tě posilují a to vede k ještě větším úspěchům, naopak neúspěchy tě oslabují a demotivují, což se samozřejmě opět promítá do ještě menších úspěchů. Celý proces tedy funguje jako kladná zpětná vazba a v důsledku jdeš dlouhodobě buď nahoru, nebo dolů. Podle toho rozlišujeme pozitivní a negativní spirálu.

Bez ohledu na to, jak moc tuto spirálu ovlivňují tvé emoce, tak stále platí, že když se něčím zabýváš, tak se to učíš, a jde ti to lépe a lépe. [1] Takže i když se ti to nedaří – popř. máš pocit, že se ti nedaří – tak ve skutečnosti se zlepšuješ, ať už to vidíš, nebo ne. Pouze pokud pickup vzdáš a nebudeš se jím vůbec zabývat, pak se samozřejmě zlepšovat nebudeš.

Pozitivní spirála

 1. Něco zkoušíš, a máš úspěchy
 2. Máš radost, že se ti daří
 3. Tvé nadšení se promítá do tvého vystupování, je radost s tebou komunikovat
 4. Pro holky jsi velmi atraktivní
 5. Takže se ti s nimi daří, máš další úspěchy, jsi opět na bodě 1 a tak dokola

Pro nováčka je často poměrně snadné naskočit na pozitivní spirálu, protože v pozici, ze které vychází, má poměrně malé nároky. Prakticky cokoliv je považováno za dostatečný výsledek (úsměv, konverzace, pusa, telefonní číslo apod), což u něj odstartuje vlnu nadšení. Jakmile tyto úspěchy zevšední a nepovažuješ je za nic mimořádného, tvá nálada se vrací do normálu a pozitivní spirála se zastavuje.

Negativní spirála

 1. Něco zkoušíš, ale nedaří se ti
 2. Jsi zklamaný/naštvaný, že ti to nejde
 3. Tvé negativní emoce se promítají do tvého vystupování, je nepříjemné s tebou komunikovat
 4. Pro holky nejsi atraktivní
 5. Takže se ti s nimi nedaří, máš další neúspěchy, jsi opět na bodě 1 a tak dokola

Toto bývá situace lidí, kteří mají od sebe vysoká očekávání, mají nízkou sebedůvěru, trpí sebelítostí a v podstatě očekávají neúspěch už dopředu. Toho se díky principu sebenaplňujícího se proroctví také dočkají.

Co dělat?

 • Soustřeď se na ty pozitivní výstupy, [1] nic si nevyčítej. Piš si pozitivní deník (každý den si napiš, co se ti podařilo).
 • Ať už se ti daří, nebo nedaří, nevzdávej to. Pracuj na sobě, vyplatí se to. Samozřejmě to nepřeháněj, abys nevyhořel, ale nevzdávej se.

Odkazy